| |

Galerii No1 kolmas hooaeg

Kolmandal hooajal tõi Galerii No1 kuraator Hando Tamm Äksi alevikku kolm näitust – 15. mail avati Enn Tegova ja Hando Tamme maalinäitus „H&N“, 26. juunil Karin Strohmi maalinäitus “Maastikest” ja 7. augustil Kati Seeme maalinäitus “Naised”. Hooaja lõpus 19. novembril oli aga Hando Tamm ja tema Galerii No1 kutsutud Eesti Teaduste Akadeemiasse Tallinnas, kus Eesti kultuuriminister Tiit Terik kuulutas välja “Kultuuri Tegu 2020” laureaadid.

Konkursi Kultuuri Tegu eesmärk on tunnustada Eesti ühiskonnas tegutsevaid inimesi, kelle ettevõtmised on inspireerivad, tulevikku vaatavad ja avalikku tähelepanu väärivad. Eesti Kultuuri Koda annab auhinda välja koostöös Kultuuriministeeriumiga. 2020. a jagati Kultuuri Teo auhindu välja kolmes kategoorias: Aasta Kultuuri Tegu peaauhind, Peeter Alliku kunstiauhind, Tuleviku Tegija.

Peeter Alliku kunstiauhinna nominentideks olid Hando Tamm ja Jaak Visnap. Kuigi laureaadina kuulutati välja Jaak Visnap, oli Hando Tamm tunnustuse üle väga tänulik. Ta kommenteeris seda hiljem sotsiaalmeedias järgnevalt: “Suur rõõm, et galerii tegevust märgatakse ning veel suurem au oli olla nominentide seas! Palju õnne, Peeter Alliku nimelise auhinna laureaat Jaak Visnap! Erilised tänud: Karita Tilk, Tiina Tambaum ja kõik teised Galerii No1 sõbrad!”

Konkursil osalemiseks valmistas Tiina Tambaum Handot tutvustava video mida saab vaadata siin

Fotol paremalt Tartu valla kultuuritööspetsialist Karita Tilk, Hando Tamm, Jaak Visnap, (ei tea nime) ja Kadri Alesmaa-Visnap

Nüüd aga hooajast ja näitustest. 15. mail alustas Galerii No1 oma kolmandat hooaega Enn Tegova ja Hando Tamme Maalinäitusega „H&N“.

Näituse tutvustusest võis lugeda järgmist: pea veerandsada aastat tagasi, ühel kaunil sügispäeval kohtusid H ja N. Nii nagu paljudes kaunites suhetes juhtub, ei olnud ka sel korral tegu armastusega esimesest silmapilgust. Kõhklevad pilgud, teise poole tunnetamine, faktikontroll – mõneaastane vanusevahe teeb ettevaatlikuks. Õnneks ei saanud tol ajal veel guugeldada.
Algus oligi üsna konarlik.
N hakkas H-d narrima A-ks. Seepeale ajas H kiusaja nüri masinaga kiilakaks, ise kandes narrikostüümi. Vastuseks riputas N amatöörjuuksuri maali näitusele tagurpidi üles. Siis kutsus H kuraatori kalale. Niikaua kuni vaene mees oma sassis õngeritva harutas, oli noorem kolleeg paadipõhja kenakesti kalu täis ladunud. Mõne aja pärast oli N-il tähtis juubel. Seepeale otsustas H suure publiku ees lasta oma õpilastel etelda lugu väärikast vananemisest, taustaks kaunis viis läinud aastaist. Vastus ei lasnud kaua oodata, N kutsus H mängima päkkapikku kõhutantsijate jõuluetendusele, väites, et seal ümbritsevad teda hordite viisi kaunid näitsikud, pakkudes ohtralt silmailu ja kullamägesid. Päris nii see ei olnud…
Kuid nii nagu tuul lihvib aastatega kaljudelt teravamadki nukid, muutusid ka selle loo tegelased ajapikku teineteisele meeldivamaks, mõistvamaks, sõbralikumaks.
Töötati koos, nähti vaeva, riputati näituseid, reisiti maailma otsa ja tagasi, lõpuks soetati ühine pesagi. Kuigi sool on läinud moest, on seda koos tarbitud ja mitte ainult kaks puuda. Asi see esimene ühisnäituski siis teha pole.
See ei ole võistlus, see on mäng. Reeglid kehtestavad H&N.

Toetasid: Tartu vald, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Pühaste Pruulikoda.

Fotod: Kristina Tamm.

26. juunil avati galeriis Karin Strohmi maalinäitus “Maastikest”. Näituse kirjeldusest võis lugeda: näitus „Maastikest“ koosneb visuaalseid mõttemänge kujutavatest maalidest, mis on inspireeritud looduse ja antropotseeni omavahelisest suhestumisest ja mõõduvõtust. Kujutletavad looduse revanšid on kantud absurdist ja nihestatusest, ainestik on sürreaalne, ekspressiivne ja meeleline.
Karin Strohm (1986) on omandanud magistrikraadi maali erialal Eesti Kunstiakadeemias, olles enne seda lõpetanud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (Pallas) skulptuuri ning õppinud Eesti Kunstiakadeemias installatsiooni. Aktiivses kunstnikutegevuses on Strohm oma haridusteed peegeldanud, liikudes skulptuuri juurest järk-järgult installatsioonini ning suubudes seejärel maali. Maali kui meediumi juures köidab Strohmi illusoorsus, võimalus ehitada värvide abil simulaakrume.

Toetasid: Tartu vald ja Eesti Kultuurkapital.

Fotod: Katrin Sisask.

7. augustil avati galeriis hooaja viimane näitus – Kati Seeme maalinäitus “Naised”. Näituse kirjeldusest võis lugeda: Kati Seeme on lõpetanud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (Pallas) skulptuuri eriala, sealt sai ka alguse tema armastus naisfiguuri kujutamise vastu. Pärast õpinguid ongi tema loomingus esikohal olnud akt.
Naine omas jõus ning helluses toores võimsuses, kujutatud kiirelt ja tabavalt peenenüansiliselt.
Seeme maalid oma näiliselt kerges laadis tekitavad tunde, et akti maalimine ongi lihtne. Kes on proovinud, teab, et nii see ei ole. Vaja on meistri kätt, siin näitusel saate sellega tutvuda.

Toetasid: Tartu vald ja Eesti Kultuurkapital.

Fotod: Katrin Sisask.

-Katrin Sisask, oktoober 2022-

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga