|

Äksi Kaubanduskeskus

Ütlesin ühel pärastlõunal lastele: „Täna läheme Kaubanduskeskusesse!“ Lapsed kooris: „Misasja, koroona on, kõik kaubanduskeskused on ju kinni… Kus see Kaubanduskeskus on?“ Mina: „Metsas…“ ja me läksime…

Täpselt siis, kui üle-eestiliselt suleti muuseumid ja muud meelelahutusasutused (16. Märtsil 2021), avati Äksis Kaubanduskeskus. Suuri avamispidustusi ei tehtud koroona tõttu. Aga sellest pole midagi, sest Äksi aleviku servas keset väikest metsatukka asuv Kaubanduskeskus ongi paras koht üksi külastamiseks ja mõtisklemiseks metsa vajalikkuse üle.

„Maanteekunsti installatsioon „Kaubanduskeskus“ räägib meie metsast, mis inimese heaolu ei tõsta.“ Nii on kirjas kaubanduskeskuse „vaateaknal“, kust võib edasi lugeda: „Äksis on metsatukka loodud kaubanduskeskus. Siin ei pakuta midagi, mida annab meile mets. Ometi on keskus kaupa täis! Siin on kõike, mida vajab inimene, kelle elus on vähe metsa. Näiteks pakutakse plast tünnis laagerdunud viskit või võimalust vaadelda kastepiisamustrilist kangast. Astuge metsa, kaupa valima! Tänu metsa rajatud metsavaesuse kaubanduskeskusele ei vaja inimesed metsa ja nad ei pea muretsema, milleks Eesti metsa kasutatakse!“

Kaubanduskeskuse installatsiooni autorid on Tiina Tambaum ja Leo Hertmann. Reklaamid on sisse lugenud ja kaubavalikut rikastanud Äksi kogukonna liikmed:

Mari Hiiemäe, Reet Hiiemäe, Katrin Laiapea, Kristiina Leht, Anita Priks, Marianne Pruks, Pirje Pärna, Kaja Randviir, Karina Reinmann, Ruben Rembel, Siim Reitkam, Andrus Tins ja Katrin Sisask. Installatsiooni tekkimisele aitasid kaasa kunstnik Timo Tootsilt saadud punased tähed ning Aino Keerigu kaubavaatlused poodides ja apteekides.

2021. a aprilli Tartu valla Kuukirjast nr 270, lk 9 võib leida Kaubanduskeskuse kohta loo “Tere tulemast Äksi Kaubanduskeskusesse!” Saad seda lugeda siit.

Vaid nädal aega hiljem 27. märtsil 2021. a lisandus kunstiinstallatsioonile Kaubanduskeskus lisaks n.ö spordisaal, kus saab ühe koha peal joostes nautida enda ees suurtes raamides kauneid metsafotosid. Jooksuradasid on kaks, nii saab oma füüsilist vormi ka kaastreenijatele demonstreerida ja ei pea trenni tegema päris üksi. 2021. a kevadel valmis järjena videole “Äksi keksib” spordisaalis filmitud videolõik “Äksi jookseb.” Saad seda vaadata siit.

Kuigi kunstilise installatsiooni üks loojatest Tiina Tambaum lubas, et Kaubanduskeskus jääb avatuks nii kaua, kuni mets lehte läheb ja kõik reklaamid ära varjab, võis seda külastada veel 2022. aastalgi. Jah, tõsi on see, et 2021. a kevadel avati Kaubanduskeskuse kõrval veel kogukondlik nartsissipõld, Tootsi peenar sai ühe peenra võrra rikkamaks ja advendiajal said kõik nautida põllu peale tekkinud Äksi kristalliparki. Samuti kolis jõuludeks Kaubanduskeskuse kuusemetsa ehitud plastikust jõulukuusk, et veelgi välja tuua irooniat selle osas kuidas me iga päev räägime, et metsa ja loodust tuleb hoida, kuid ometi käitume ise risti vastupidi.

Katrin Sisask, veebruar 2022-

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga