| |

Rongkäik Äksi Vabadussambani 2021

Umbes kuu aega enne Eesti Vabariigi aastapäeva 24. veebruaril hakkas Äksi sädeinimeste peas keerlema mõte tähistada kogukonnaga Eesti sünnipäeva. Kuna arvata oli, et koroonapiirangute tõttu on sisetingimustes üritused keelatud või nende korraldamine raskendatud, siis seda et üritus tuleb õues korraldada, teadsime juba kohe. Teine kõigile teada asi oli, et juba palju aastaid viib Tartu vald Äksi Vabadussamba jalamile 24. veebruaril pärja.

Seega tekkis mõte, et võiks seal vabadussamba juures teha midagi rohkemat. Esialgu küll hullumeelsena tundunud mõte kell 8 hommikul jalgsimatkast, sai päris kiiresti hoo sisse ja kuuldused jõudsid meie naaberalevikesse Tabiverre ning Lähtelegi. Kuna asume kõik ühes Äksi kihelkonnas ja vabadussammast on meil kolme peale ainult üks, siis tekkiski mõte korraldada 24. veebruaril üks ühine rongkäik Äksi Vabadussambani.

Esialgsest plaanist kaasata rongkäiguga ka saan hobuse ja pillimehega ei tulnud küll kahjuks midagi välja, kuna paar päeva enne 24. veebruarit sulas enamus lumest ära ja saani või isegi vankriga tee läbimine oleks vaesele hobusele olnud liiga piinarikas. Tulnuks tal ju läbida enne kirikut väga suure kallakuga kurv, kus isegi autoga või jala polnud võimalik normaalselt nendes oludes liigelda.

Väga halbade teeolude tõttu ei hakanud ka Tabivere kogukond jalgsimatka ette võtma, vaid heisati kell 8.00 küll lipud rahvamaja ees, aga kella 10-ks tuldi vabadussamba juurde kohale autodega. Lähte aga oli visa ja ei andnud alla – volikogu esimehe Üllar Loksi ja Lähte naiskoori eestvedamisel alustasid nad liikumist kell 8.00 ja täpselt 9-ks olidki Äksis kohal. Siit vabadussambani liikusime juba koos.

Lähte saabub Äksi

Omamoodi kadalipuks osutus mul oma kodust Kivipargini saamine, kuna kogu tee ja isegi teeservad olid kaetud ühtlase jää kihiga. Nii me siis sõna otseses mõttes uisutasime aeglaselt koos Eesti ja Tartu valla lippudega ca 20 minutit Kivipargini. Tavaoludes oleks selle tee läbimine võtnud meil 5 minutit.

Ühispilt Äksi Kivipargis enne vabadussamba juurde liikumist

Teeolude plussiks oli aga see, et saime oma pere pisema liikme paigutada kelgule ja nii oli rongkäigus võimalik kergemini teistega koos püsida. Ja ega see tee tegelikult nii hull ei olnudki, kui alguses paistis, ning kuulduste kohaselt olla see osa, mis Lähtelt mööda kergliiklusteed tuleb, ka Tartu Valla Kommunaali poolt soolaga üle käidud. Kas see nii ka päriselt oli, jään vastuse võlgu, sest Äksist vabadussambani kergliiklusteed pole ja liiklesime mööda sõiduteed.

Äksi Vabadussamba juurde jõudsime umbes 9.50. Hetk jäi hingetõmbeks ja siis juba võtsidki laulujärje üles Äksi segakoori ja Lähte naiskoori lauljad Mall Türki eestvedamisel. Ühiselt koos rahvaga lauldi hümni ja teisi rahvuslikke laule. Kõne pidasid Tartu vallavanem Jarno Laur ja Äksi
kirikuõpetaja Esa Luukkala. Kohal oli Kaitseliidu Tartu Maleva Põhja-Tartumaa üksikkompanii. Kell 11 toimus Äksi Andrease kirikus Eesti Vabariigi 103. aastapäeva jumalateenistus. Peale pärgade asetamist vabadussamba jalamile ja jumalateenistust olid kõik oodatud endale sobival ajal Jääaja Keskusesse suppi sööma.

Ühispilt Äksi Vabadussamba juures

-Katrin Sisask, veebruar 2022-

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga