| |

Äksi rohelaat – kastist välja! (2021)

2021. a oli meie kogukonna jaoks aasta, mil said alguse paljud uued üritused, mille eesmärk on, et nad muutuksid traditsioonilisteks. Nii sai Äksi raamatukogu eestvedamisel ja kogukonna MTÜ abil alustatud kevadise rohelaadaga. Esimest korda toimus “Äksi rohelaat – kastist välja!” 16. mail 2021. aastal Äksi Kivipargis.

Meie eesmärk ei olnud korraldada tavalist laata. Laadal pidi olema rohepõhimõtete, loodushoiu ja keskkonna säästmise mekk küljes. Suureks märksõnaks oli ka kohalik toodang ja seeläbi kohalike tootjate toetamine. Kohatasu kauplejatelt ei võetud.

Äksi raamatukogu ülesanne oli tegeleda ürituse organiseerimisega – otsida kauplejad, teha kokkulepped jne. MTÜ võttis enda kanda turunduse ja kommunikatsiooni. Nii sai taas viidud lendlehed postkastidesse, riputatud üles plakatid ja sarnaselt kogukonnapäeva “Äksi avatud õued” kommunikatsiooniga tehti Facebooki üritus ja selle all iga müüa kohta tutvustav reklaam.

Koostöös Tartu valla keskkonnaspetsialisti Kadi Kukkega kutsuti kohale Tartu Uuskasutus kaubik. Tänu kaubikule tekkis kõigil lihtne võimalus ära anda veel terveid ja korralike riideid mida nad ise enam ei vaja. Kohalikel inimestel oli võimalik osaleda ka täikal, müüa või ära anda enda aias üleliigseks jäänud taimi, ehk teha rohevahetust. See idee päriselt esimesel aastal kahjuks ei käivitunud. Ilmselt oli elanikele mõte võõras ja uus ning oleks vajanud rohkem tööd ja info levitamist.

Ürituse tutvustus kõlas järgnevalt: 16. mail kell 10.00 kuni 14.00 toimub Äksi Kivipargis säästlikku eluviisi propageeriv Äksi rohelaat – kastist välja! Ostame, müüme, vahetama ja anname ära taimi, kodus seisma jäänud asju ja muud põnevat.
Äksi Kivipargist leiad kindlasti alljärgnevad müüjad ja lisaks neile veel mõned üllatajad:
Valgeanso Talu – valikus leidub alpiaia püsikuid, varjuaia taimi, kõrrelisi ning kõrgekasvulisi püsililli.
Tammesepa talu karulaugud.
Kressi talu – valikus leidub erinevaid taimi, erilise tähelepanu all on maasikad, maitsetaimed, suvelilled ja köögivili.
Toona talu – valikus leidub tomat, kurk, paprika, kibepipar – palju erinevaid sorte.
Äksi Hobikoda – erinev käsitöö
Äksi aleviku kogukond (MTÜ) tutvustab oma tegemisi
Märgi Maailma ÕPITUBA – tule tee oma märk!
Kasutatud raamatud
Mõned pirukad jm kõhutäiteks
Kella 11–13 on Jääaja Keskuse parklas end sisse seadnud Uuskasutuskeskuse kaubik – kõik on oodatud oma kodus seisma jäänud heas korras asju ära tooma, et need uuesti ringlusse jõuaksid.
Tule Äksi rohelaadale ja veedame koos ühe toreda päeva!

Infot ja pilte üritusest leiad siit.

-Katrin Sisask, oktoober 2022-

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga