| |

Äksi aiakontsert 2021

24. juulil 2021. a korraldas kohalik perekond Reinmann peretütre Brita eestvedamisel taas Äksi aiakontserti. Nii avas teist korda Rääbise 12 oma koduväravad külalistele, et veeta üheskoos üks meeleolukas fiesta nautides tuliseid Hispaania rütme ja kütkestavat flamenkotantsu! Festivali juhatas sisse Jääaja Keskuses toimuv Argentiina tango kontsert.

Kell 16.30 andis kontserdi Jääaja Keskuses Duo Complemento kontsertsari: “Argentiina tango”. Kell 17.00 avati aiaväravad, kell 18.00 algas aiakontsert. Esinesid Kirsi Tilk & Brita Reinmann, Castaño Duett, Compás Band.

Aias oli avatud kodukohvik, kus pakuti nii soolaseid kui ka magusaid suupisteid. Kaasa võis võtta oma piknikukorvi, -teki, matkatooli.

Esinejatest:

Duo Complemento on uus ja dünaamiline kooslus, kus mängivad Siim Kartau (kitarr) ja Brita Reinmann (marimba). Koosseis tekkis tänu ühisele armastusele Ladina-Ameerika muusika ja kultuuri vastu ning soovile mängida muusikat heliloojatelt nagu Astor Piazzolla, Máximo Diego Pujol ja Carlos Gardel. Nii saigi 2020. aasta sügisel kokku pandud kontsertkava, mis on mõjutatud Argentiina päritolu muusikast ning sealsetest tantsudest.
Kõlaliselt teineteist täiustav kooslus marimba ja kitarr toovad publiku kõrvadeni kirgliku tangomuusika, mida on põnev nii kuulata kui ka jälgida.

Castaño Flamenco projekt sai alguse aastal 2015 eesmärgiga pakkuda publikule elamusi flamenko tantsu ja muusika näol. Aastate jooksul on Castaño truppi kuulunud palju erinevaid liikmeid ja esinetud on mitmesugustes koosseisudes. Sel korral astub Castaño üles duetina: 

Kalli Pikas – flamenko tants
Jorge Arena: flamenko kitarr ja vokaal
Castaño repertuaari kuuluvad traditsioonilised flamenko palod nagu solea, alegría, tango, bulería jt kombineerides erinevate Hispaania flamenko artistide koreograafiat ja muusikat koos omaenda loominguga.
Laval kohtuvad energia, kirg, rütm, tragöödia ja romantika ning traditsiooniline flamenko – Kalli ja Jorge: Castaño Duett.

Compás Band on trio kahe klassikalise Hispaania muusikatraditsiooniga – Flamenco ja Copla.
Kui flamenco on muusikatraditsioon, mille algupära on endiselt ebakindel, aga mis koondab elemente hispaania, mustlaste, moslemite, juudi ja kreeka antiikmuusika traditsioonidest, siis Copla on XX sajandi alguses sündinud Hispaania pop-laulude žanr, milles flamenko muusika elemendid ühinevad populaarsete lauljate, romantiliste laulusõnade ja klassikaliste instrumentidega. Tulemuseks on meeldejäävad laulud, mis said Hispaania popkultuuri osaks.

Compás Band on võtnud Flamenco ja Copla ajaloo klassikat ning kujundanud neid ümber trios kasutatud pillide jaoks, saavutades Hispaania muusikapärandi kaasaegseid versioone.

Compás Bandi liikmed:

– Ruber Veliz (laul ja cajón, Kuuba)
– Liina Fidelman (flööt, Eesti)
– Jorge Arena (kitarr, Hispaania)

Duo Kirsi Tilk (kitarr) ja Brita Reinmann (löökpillid) esitavad käesolevas kontsertkavas traditsioonilisi flamenkovorme ja ka enda originaalloomingut, mille inspiratsiooniks on olnud Hispaania tulised flamenkorütmid. Kirsi õppis flamenkot nii Barcelonas kui Sevillas 2015-2016 ja alustas siis ka komponeerimisega. Samas klassikalist kitarri on Kirsi mänginud juba 9-aastasest alates ning just seda eriala Taanis Aarhusi Kuninglikus Muusikaakadeemias õppides kohtus ta Britaga, kes õppis samas koolis klassikalisi löökpille. Kirsi originaallooming on seega tihti sulam flamenkost, folgist ja uuenduslikest tehnikatest kitarrile. Lisades löökpillid, mis on selle muusika vundamendiks ja südameks, saab see publikuni toodud terviklikuna.

-Katrin Sisask, oktoober 2022-

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga