|

Äksis avatakse maailma esimene Tootsi peenar

Mai 2020

2020 aastal tekkis Äksi alevikku üks omamoodi lillepeenar. Idee autor Tiina Tambaum (neiupõlvenimega Tootsi) ise nimetab seda 2020 aasta juuni Kuukirjas (nr 261) lõhna- ja lillepeatuseks tervisesportlastele. Veel räägib Tiina, et tegu on maailma esimese tervisespordi teraapiapeenraga. Seal kasvavad nii maitsetaimed, kui ka õitsevad lilled, mis kõik ühte kohta kokku on istutatud. Peenar ise on ehitatud Rüütlimäe bussipeatuse juures kasvanud puudest, mis paar aastat tagasi sealse kergliiklustee ehitamise käigus maha võeti. Nii võib öelda, et maha võetud puud jõudsid oma elukohta tagasi ja hakkasid täitma seal natuke teistsugust ülesannet.

Peenra nimi tuleb selle mehe perekonnanimest, kes metsatuka omal ajal istutas – Jaan Tootsi. Veel võib Kuukirjast lugeda, et sihtotstarbe eesmärgil on metsatukka paigutatud ka prügikast ja kemmerg.

Aga Tootsi peenar on eriline veel ühe asja poolest. Nimelt on kõik Äksi ja lähipiirkonna inimesed sealsed taimed oma koduaedadest sinna kasvama toonud ja ise sinna ka istutanud. Ja loomulikult seisab peenra kõrval ka kastekann, et mööduja saaks janusse jäänud lilli soovi korral elule turgutada.

Tiina Tambaumi täispikkuses artikel 2020. aasta Juuni Tartu Valla Kuukirjas nr 261, leheküljel 6 on loetav siin.

-Katrin Sisask, august 2021-

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga