|

Tartumaa aasta küla 2022 tiitel tõi pisarad silma

Novembris kuulutati Tartu Loodusmajas toimunud pidulikul tänuüritusel välja Tartumaa 2022. a parim mittetulundusühendus, MTÜ tegevuse toetaja, aasta vabakondlane, tunnustati projektitoetuseta sündinud tegu ja anti üle Tartumaa aasta küla 2022 tiitel.

Äksi kogukonnast sai üritusele tulla vaid käputäis nendest inimestest, kelle ühine koostöö on selle tiitli saamise taga. Ca 500 inimest, kes Äksis elab, ei oleks kõik lihtsalt ära mahtunud. Peale aasta küla teatavaks tegemist läks saalis lahti üks suur kallistamine – Äksist üritusel kohal olnud esindus koosseisus Äksi aleviku kogukond (MTÜ) juhatuse liikmete Katrin Sisaski, Maarja Vaheri, Eve Tammeti ja Ants Veetõusmega ning sädeinimesed Tiina Tambaum, Hando Tamm, Rasmus Karja ja Aivar Vaher – kukkusid silmapilkselt üksteisele õnne soovima. Maarja silmis olid pisarad. Alles siis mindi lavale, kus anti üle aasta küla silt, tänukiri, lilled ja meenekott.


Kui tagasi oma kohtadele suundusime, tegin kohe postituse Facebookis üleskutsega kell 21.00 kohtuda kogukonnaliikmetega Äksi Kivipargis. Nendega, kes kiiresti reageerida jõudsid, kohtusime umbes kaks tundi hiljem ja lõime kokku šampuseklaasid. Õigemini öeldes šampusega täidetud topsid, sest alustavas MTÜ-s, ja ma arvan, et tegelikult igas kogukonna MTÜ-s, on iga sent rangelt arvel ja kui läbi saab ajada ükskõik mille kodus leiduvaga, siis just nii tulebki teha.


Rõõm on tänaseni suur, tunne nagu olekski juba jõulud käes või sünnipäev. Hulle mõtteid sajab ustest-akendest sisse ja nii nagu Äksis kombeks, teeme me vähemalt pooled neist ka teoks. Ülejäänud jääb järgmiseks aastaks… Oleme kogukonnaga palju mõelnud, mida see tiitel endaga päriselt kaasa toob. Teada on, et 2023. a oleme nominendid Eesti aasta küla tiitlile, koos kõigi teiste Eesti maakondade aasta küladega. Kindel on see, et rebimine tuleb tihe, oma latti tuleb kõrgel hoida ja tulgu või vee uputus aga Äksi kogukond on valmis ja annab endast maksimumi. Seda kõike ikka samasuguse lusti ja rõõmuga nagu senini.


Usun, et just see meile selle tiitli tõigi. Rõõm ja sära silmis, on meie kogukonna sädeinimesed üritusi koos korraldanud. Võib isegi öelda, et loonud uusi traditsioone. Seda nii Äksis kui ka naaberalevikke (Lähte ja Tabivere) kaasates: näiteks Eesti Vabariigi aastapäeva matk. Meil on Äksi sadam ja Saadjärve Katamaraaniklubi, Kaubanduskeskus, Galerii No1, Järve Pood, ühisüritused Tartu valla, Äksi Motorantšo, Jääaja Keskuse, raamatukogu, Äksi segakoori ja kirikuga.


Kõige tähtsam on aga see, et meil on inimesed. Mitte ükski küla Eestis ei ela, kui sealt puuduvad inimesed – lapsed, noored, keskealised ja vanemaealised, kes kõik koos selle küla
südame tuksuma panevad. Meil Äksis on vedanud. Äksi elab!

-Katrin Sisask, Tartu valla Kuukiri nr 288, dets 2022, lk 9-

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga